Materiały


GRY


INACZEJ MÓWIĄC

Jak opisać GAZETĘ nie używając słów papier, magazyn, opinia, brukowiec? Czas sprawdzić swoją kreatywność podczas zabawy!

 


KROKI W PROGRAMIE

Zaplanuj ten rok z naszymi materiałami.

>> WIĘCEJ


SCENARIUSZE


Scenariusze z edukacji medialnej

Scenariusze lekcji dotyczące treści z zakresu obowiązkowej edukacji medialnej w szkole gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej  z legalnakultura.pl

>> WIĘCEJ

Z historii mediów

Historia mediów w pigułce. Ćwiczenia.

>> WIĘCEJ

Przegląd prasy

Jeden z wariantów ćwiczenia bazującego na przeglądzie codziennej prasy.

>> WIĘCEJ

Mój tygodniowy plan medialny

Jak zaplanować swój medialny tydzień? Ćwiczenie.

>> WIĘCEJ

Ja i media. Ćwiczenie z materiałem audiowizualnym

Ćwiczenie na zajęcia o mediach z wykorzystaniem materiału filmowego Fundacji Citizen Project.

>> WIĘCEJ

Jeden dzień w redakcji, czyli scenariusz lekcji dla licealnych reporterów

Scenariusze Marty Tomczyk-Maryon wprowadzające w tematykę reportażu.

>> WIĘCEJ


ARTYKUŁY


Kampanie społeczne - przewodnik po działaniu

Dlaczego warto angażować się w działania społeczne i jak to robić skutecznie? Oto spojrzenie dziennikarza obywatelskiego, który nie tylko opisuje, ale też uczestniczy w demokratycznych przemianach społecznych. 

>> WIĘCEJ

 

Dieta medialna

We współczesnym świecie dysponujemy większą liczbą stacji telewizyjnych, tytułów prasowych czy stron internetowych niż kiedykolwiek wcześniej. Każde z mediów stale dostarcza coraz to nowych informacji. "Dieta medialna” okazuje się koniecznością – potrzebujemy jej, by nie pęknąć!

>> WIĘCEJ

Prawo autorskie dla początkujących

Prawo autorskie to jedno z najtrudniejszych zagadnień - szczególnie dla tych, którzy publikują w internecie. Żeby nieco rozjaśnić temat, zamieszczamy tekst Macieja Lewandowskiego - reportera portalu Wiadomości24.pl, który pomoże zrozumieć podstawowe zagadnienia.

>>WIĘCEJ

Reporter powienin być przede wszystkim człowiekiem...

Zapraszamy do lektury tekstu Angeliki Kuźniak. Autorka udziela wielu praktycznych rad dotyczących pracy nad reportażem, pisze o swoich sposobach poszukiwania tematu na reportaż, podpowiada jak zdobywać materiały do tekstu, a także jak rozmawiać z bohaterami, których opisuje.

>> WIĘCEJ


MULTIMEDIA


Jak powstaje reportaż radiowy?

Reporterka radiowa Hanna Bogoryja-Zakrzewska podczas pracy nad reportażem "Ciepły krąg".

>> WIĘCEJ

MAMTV - różne oblicza dziennikarstwa

Obejrzyjcie filmiki, w których znani ludzie mediów opowiadają o swojej pracy. Inspiracja i źródło wiedzy dla adeptów sztuki dziennikarskiej!

>>WIĘCEJ

Zaczęliście już przygotowania do projektu? Zobaczcie, jak wykorzystać technologie informacyjno-komunikacyjne na poszczególnych etapach projektu i zaplanujcie prace z TIK.


>> WIĘCEJ

Sztuka fotoreportażu

Chcesz opowiadać o świecie i ludziach przy pomocy aparatu fotograficznego? Poznaj tajniki fotoreportażu, o których opowie fotograf Adam Lach.

>> WIĘCEJ


WYDAWNICTWA


Katalog kompetencji medialnych i informacyjnych

Propozycja zakresu edukacji medialnej i informacyjnej oraz tego jak mówić i uczyć o mediach, przeznaczona dla wszystkich grup wiekowych.

>> WIĘCEJ

Media Aktywni. Dlaczego i jak uczyć edukacji medialnej

Propozycja programu nauczania edukacji medialnej dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych autorstwa dr. Piotra Drzewieckiego.

>> WIĘCEJ


WŁĄCZ KRYTYCZNE MYŚLENIE

Chcemy wyposażyć młodych uczestników projektu w kompetencje, które pozwolą im świadomie i bezpiecznie poruszać się po Internecie, a także wesprzeć nauczycieli w prowadzeniu zajęć na temat bezpieczeństwa sieci i krytycznego odbioru przekazów medialnych.

>> WIĘCEJ